Zhang Ziyi has just won Best Actress for the 8th time at the Asian Film Awards for her performance in the film The Grandmaster, based on the life of martial art master Yip Man, also the mentor of legendary kung fu star Bruce Lee. The event was held in Macau on Thursday, March 27th.

In addition to the Best Actress award for Zhang Ziyi, The Grandmaster swept the honors with Best Movie, Best Director for Wong Kar Wai, Best Production Designer, Best Costumes, Best Composer and Best Cinematographer.

Despite the stellar wins, Zhang and Wong's hearts were heavy as they sadly recalled the loss of Ju Kun, a "Grandmaster" action choreographer who was a passenger on Malaysia Airlines Flight 370.

Zhang said, "Today, I'm very emotional. It's also because there's a friend from the crew, we have to bid farewell to him forever. It has taught us to cherish life and those around you. We also need the truth for all the families."

Director Wong said, "I want to take this opportunity to express my concerns and blessing to his family." He continued, "I also hope that the Malaysia government can use a method more transparent to let everyone know the whereabouts of this plane and what exactly happened. I think, not just for Ju Kun, but for all the families (of the passengers) that's the most important thing."

The full list of nominees and winners:

Best Film

  • “No Man’s Land” (Mainland China)
  • “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China) – WINNER
  • “The Great Passage” (Japan)
  • “The Lunchbox” (India)
  • “Snowpiercer” (South Korea/U.S./France)
  • “Stray Dogs” (Taiwan)

Best Director

  • Bong Joon-ho, “Snowpiercer” (South Korea/U.S./France)
  • Anthony Chen, “Ilo Ilo” (Singapore)
  • Hirokazu Koreeda, “Like Father, Like Son” (Japan)
  • Tsai Ming-liang, “Stray Dogs” (Taiwan)
  • Wong Kar-wai, “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China) – WINNER

Best Actor

  • Masaharu Fukuyama, “Like Father, Like Son” (Japan)
  • Irrfan Khan, “The Lunchbox” (India) – WINNER
  • Lee Kang-sheng, “Stray Dogs” (Taiwan)
  • Tony Leung, “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China)
  • Song Kang-ho, “The Attorney” (South Korea)

Best Actress

  • Eugene Domingo, “Barber’s Tales” (The Philippines)
  • Han Hyo-joo, “Cold Eyes” (South Korea)
  • Paw Hee-ching, “Rigor Mortis” (Hong Kong)
  • Maki Yoko, “The Ravine of Goodbye” (Japan)
  • Zhang Ziyi, “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China) – WINNER

Best Newcomer

  • Choi Hon-yick, “The Way We Dance” (Hong Kong)
  • Im Si-wan, “The Attorney” (South Korea)
  • Jiang Shuying, “So Young” (Mainland China) – WINNER
  • Misaki Kinoshita, “The Backwater” (Japan)
  • Keita Ninomiya, “Like Father, Like Son” (Japan)

Best Supporting Actor

  • Mark Chao, “So Young” (Mainland China)
  • Huang Bo, “No Man’s Land” (Mainland China) – WINNER
  • Jung Woo-sung, “Cold Eyes” (South Korea)
  • Joe Odagiri, “The Great Passage” (Japan)
  • Satoshi Tsumabuki, “Tokyo Family” (Japan)

Best Supporting Actress

  • Yu Aoi, “Tokyo Family” (Japan)
  • Mavis Fan, “Will You Still Love Me Tomorrow?” (Taiwan)
  • Kim Young-ae, “The Attorney” (South Korea)
  • Fumi Nikaido, “Why Don’t You Play in Hell?” (Japan)
  • Yeo Yann Yann, “Ilo Ilo” (Singapore) – WINNER

Best Screenwriter

  • Ritesh Batra, “The Lunchbox” (India) – WINNER
  • Bong Joon-ho, Kelly Masterson, “Snowpiercer” (South Korea/U.S./France)
  • Li Qiang, “So Young” (Mainland China)
  • Kensaku Watanabe, “The Great Passage” (Japan)
  • Wong Kar-wai, Zou Jingzhi, Xu Haofeng, “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China)

Best Cinematographer

  • Kim Byung-seo, Yeo Kyung-bo, “Cold Eyes” (South Korea)
  • Liao Pen-jung, Shong Woon-chong, Lu Qing-xin, “Stray Dogs” (Taiwan)
  • Philippe Le Sourd, “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China) – WINNER
  • Man-ching Ng, “Rigor Mortis” (Hong Kong)
  • Aziz Zhambakiyev, “Harmony Lessons” (Kazakhstan/Germany/France)

Best Production Designer

  • William Chang, Alfred Yau Wai-ming, “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China) – WINNER
  • Hao Yi, “No Man’s Land” (Mainland China)
  • Hisao Inagaki, “Why Don’t You Play in Hell?” (Japan)
  • Ken Mak, “Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon” (Mainland China/ Hong Kong)
  • Ondrej Nekvasil, “Snowpiercer” (South Korea/U.S./France)

Best Composer

  • Zeke Khaseli, Yudhi Arfan, “What They Don’t Talk About When They Talk About Love” (Indonesia)
  • Ehsaan Noorani, Shankar Mahadevan, Loy Mendonsa, “Run Milkha Run” (India)
  • Shigeru Umebayashi, Nathaniel Mechaly, “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China) – WINNER

Best Editor

  • William Chang, Benjamin Courtines, Poon Hung-yiu, “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China)
  • Du Yuan, “No Man’s Land” (Mainland China)
  • Junichi Ito, “Why Don’t You Play in Hell?” (Japan)
  • David M. Richardson, “Rigor Mortis” (Hong Kong)
  • Shin Min-kyung, “Cold Eyes” (South Korea) – WINNER

Best Visual Effects

  • Shuji Asano, “Real” (Japan)
  • Pierre Buffin, “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China)
  • Enoch Chan, “Rigor Mortis” (Hong Kong)
  • Jung Sung-jin, “Mr. Go” (South Korea/Mainland China) – WINNER
  • Kim Wook, “Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon” (Mainland China/ Hong Kong)

Best Costume Designer

  • William Chang, “The Grandmaster” (Hong Kong/Mainland China) – WINNER
  • Catherine George, “Snowpiercer” (South Korea/U.S./France)
  • Lee Pik-kwan, Bruce Yu, “Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon” (Mainland China/ Hong Kong)
  • Shim Hyun-sub, “The Face Reader” (South Korea)